Dış Cephe Isı Yalıtımı

>> Duvarlarda Isı Yalıtımı İçin Tıklayın <<

>> Çatılarda Isı Yalıtımı İçin Tıklayın <<

Cephe bir binanın sadece dış görüntüsü değildir, cephenin konutu dış faktörlere karı koruyabilmesi için belirli bazı kriterleri sağlıyor olması gerekir.

Aynı insan vücudundaki deri gibi, binada da binanın cephesi çok yönlü bir koruma işlevi üstlenmektedir: cephe binanın hem “nefes almasını” hem de “korunmasını” sağlamalıdır. Tabi binanın dış görünümü de önemlidir, bu anlamda binanın cephesi binanın bir tür kartviziti gibi görülmelidir

Cephe yağmur ve sulardan uzak tutulmalı, buna karşı içerideki nem dışarıya atılabilmelidir. Sıcaklıkta meydana gelen oynamalar ve 50°C’ye varan değişiklikler cephenin yapısı üzerine sürekli yük getirmektedirler.

Bir konuttaki yaşam kalitesini etkileyen hayati faktörlerden biri de iç mekanın iklimidir. İç mekan sıcaklığını sabit tutmak üzere kontrol etmek-yazın soğutma fonksiyonun ve kışın da ısı yalıtımının sağlanması-bina cephesinin başlıca görevleridir. Cephenin bu görevlerini etkin olarak yerine getirip getirmediği, ısı ve diğer giderlerin seviyesinin yanısıra, nem veya küf nedeniyle katlanılan tamirat işleri sonucunda meydana çıkar.

Farklı uygulamalar ve farklı cephe alt katmanları için farklı özel malzemeler gereklidir. Duvar yapımında en uygun verimi elde etmek için birbiriyle mükemmel uyum sağlayan duvar ve kaplama sistemleri seçilmelidir. Önemli olan, konutun inşasından önce bu konuyla ilgilenmek ve duvarların nasıl temizleneceğine ve yalıtılacağına karar vermektir.

Bu konfora sahip yapılarda, ısı kaçakları önlendiği için yaşama alanı kış mevsiminde daha çabuk ve kolay ısınır, yaz mevsiminde ise daha çabuk ve kolay serinletilebilir. 


Etiketler : Dış Cephe Isı Yalıtımı